Tu jesteś:

Zdolność kredytowa – od czego zależy i jak ją zwiększyć?

Zdolność kredytowa – od czego zależy i jak ją zwiększyć?

Kredyty
Zdolność kredytowa uzależniona jest od dwóch rodzajów czynników: od takich, na które potencjalny kredytobiorca nie ma najmniejszego wpływu, oraz od takich, na które do pewnego stopnia może oddziaływać.

Zdolność kredytowa, czyli co?

Przypomnijmy, czym jest zdolność kredytowa, powołując się na definicję zaczerpniętą z pewnego znanego serwisu internetowego: jest to zdolność kredytobiorcy do spłaty swoich zobowiązań w wyznaczonym terminie. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zamierzasz wziąć kredyt albo pożyczkę, licz się z tym, że instytucja finansowa, do której zwrócisz się o pomoc, nim zadecyduje o akceptacji bądź odrzuceniu twojego wniosku, oceni przede wszystkim twoją zdolność kredytową. Składa się na nią wiele rozmaitych czynników, o których mowa poniżej.

 

Ocena zdolności kredytowej

Bank, oceniając twoją zdolność kredytową, weźmie pod uwagę w pierwszej kolejności:

  • wysokość twoich dochodów,
  • sumę comiesięcznych obciążeń gospodarstwa domowego,
  • liczbę osób, które partycypują w twoich zarobkach,
  • twoją historię kredytową,
  • ciągłość zatrudnienia (to bardzo istotne, czy jesteś zatrudniony na podstawie umowy na czas określony czy też nieokreślony).

 

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jeśli zależy ci na zwiększeniu swojej zdolności kredytowej, możesz:

  • wydłużyć okres spłaty zaciąganego kredytu (wówczas bank będzie skłonny przyznać ci większą kwotę)
  • wybrać raty równe (raty malejące stwarzają większe ryzyko niewypłacalności),
  • uregulować wszystkie dotychczasowe zobowiązania finansowe (ze zrozumiałych względów banki chętniej udzielają pożyczek osobom niemającym żadnych innych długów),
  • zrezygnuj z karty kredytowej (banki przy rozpatrywaniu wniosku uwzględniają nie tylko twoje aktualne zobowiązania finansowe, ale również przysługujące ci możliwości zaciągnięcia kolejnych zobowiązań).

 

Te same kryteria, ale...

Należy pamiętać, że jakkolwiek wszystkie instytucje finansowe przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie kredytu kierują się mniej więcej tymi samymi kryteriami, to jednak w praktyce okazuje się często, że zdolność kredytowa bywa przez poszczególne banki różnie oceniana. Dlatego jeśli twoje starania zakończyły się niepowodzeniem w jednym banku, nie rezygnuj i złóż wniosek gdzie indziej. W ostateczności zawsze możesz wziąć pod uwagę pozabankowe firmy pożyczkowe. W dobie internetu rynek finansowy doczekał się wielu znaczących udogodnień, dzięki którym znalezienie jak najkorzystniejszej oferty nie przedstawia żadnych trudności. Jednym z takich ułatwień jest np. porównywarka kredytów i pożyczek online. Umożliwia ona błyskawiczne zapoznanie się z najbardziej atrakcyjnymi na rynku ofertami. Wystarczy wpisać w pole wyszukiwania kwotę, którą chcesz pożyczyć, i wcisnąć button. Po chwili twoim oczom ukaże się szereg dostępnych kredytów i pożyczek.

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter