Tu jesteś:

Zalety i wady lokat bankowych

Zalety i wady lokat bankowych

Lokaty
Depozyty bankowe są mniej oprocentowane niż jeszcze kilka lat temu. Jednak wciąż przynoszą realny zysk, zwłaszcza biorąc pod uwagę spadek inflacji. Czy ich zalety przeważają nad wadami?

Lokaty to bezpieczny sposób pomnażania oszczędności przy niemal zerowym stopniu ryzyka. Wprawdzie obecnie trudno jest znaleźć ofertę przekraczającą 4%, ale nawet wtedy przy wpłaceniu 10000 zł otrzymujemy 400 zł zysku (oczywiście pomniejszonego o 19-procentowy tzw. "podatek Belki"). Założenie lokaty nic nie kosztuje - nie jest nawet wymagane posiadanie rachunku w danym banku. To czyni tę formę oszczędzania wygodną i pozbawioną ryzyka, gdyż obecnie żaden z polskich banków nie jest zagrożony upadkiem, a sytuacja całego sektora wygląda na bardzo stabilną. Jest to więc doskonały sposób na długofalowe oszczędzanie - na wymarzony dom, samochód czy na studia dla dziecka. Poza tym pozwalają kontrolować domowy budżet, o ile jakąś część comiesięcznego uposażenia umieścimy właśnie na nich. Gwarantem bezpieczeństwa lokat jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny - forma rządowego zapewnienia, że nawet w przypadku ogłoszenia bankructwa wpłacone przez nas środki zostaną odzyskane.

Wiele osób jako największą wadę lokat wskazuje ich niskie oprocentowanie. W ostatnim czasie wysokim oprocentowaniem charakteryzowały się jedynie lokaty przeznaczone dla nowych klientów. Pozostałe pozwalają na zysk w granicach od 2 do 4,5%. W porównaniu z innymi metodami pomnażania oszczędności, takimi jak fundusze inwestycyjne czy inwestowanie na giełdzie, nie jest to dużo, jednak w tym przypadku mamy 100% gwarancję uzyskania należnych odsetek. W przypadku na przykład gry na giełdzie możemy nie tylko nic nie zyskać, ale nawet stracić wszystkie zainwestowane pieniądze.

Przeciwnikami lokat są także osoby, które cenią sobie dużą elastyczność w dysponowaniu własnymi środkami. Faktycznie, lokaty, a szczególnie te długoterminowe, zamrażają nasze środki na długi czas. Pod tym względem są mniej atrakcyjne od kont oszczędnościowych, które pozwalają na stały dostęp do zdeponowanych środków. Jednak niektóre osoby tą wadę postrzegają jako de facto zaletę, gdyż fakt, że środki nie są dostępne przez jakiś czas, ułatwia im oszczędzanie pieniędzy na wyznaczony cel.

Bezpieczeństwo zgromadzonych środków czy wolność w dysponowaniu nimi - na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dostępne na rynku instrumenty finansowe umożliwiają większy zysk, ale chyba tylko obligacje Skarbu Państwa są bezpieczniejszym sposobem długoterminowego oszczędzania.

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter