Tu jesteś:

Wynajem długoterminowy czy leasing? Co jest bardziej opłacalne?

Wynajem długoterminowy czy leasing? Co jest bardziej opłacalne?

Produkty dla firm
Niezorientowanym klientom bardzo łatwo pomylić oba pojęcia. Wynajem długoterminowy jest znacznie popularniejszy na Zachodzie, w Polsce wciąż króluje leasing.

Oba te sposoby finansowania rożni sporo czynników. Warto je przeanalizować i wtedy dopiero zdecydować się na opcję bardziej dla nas opłacalną.

 

WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY

Artykuł został opracowany przez redakcję GO-leasing Warszawa.

Ta forma finansowania oferuje wiele korzyści. Z reguły jest wybierana przez przedsiębiorców, którym nie zależy na późniejszym posiadaniu użytkowanego pojazdu.

Wynajem długoterminowy to w istocie płatne użytkowanie pojazdu obejmujące dłuższy okres. Wynajmujący opłaca miesięczną stawkę wcześniej ustaloną z firmą, która umożliwia nam skorzystanie z auta. Konkretna kwota miesięcznej opłaty wraz z okresem trwania zobowiązania jest ustalana indywidualnie miedzy najemcą a firmą udostepniającą pojazd.

Z reguły przy zawieraniu umowy na świadczenie wynajmu długoterminowego stawki oferowane klientom są zależne od czasu wynajmu – im dłuższy wynajem, tym niższe kwoty. Warto również wspomnieć, że wynajem długoterminowy jest relatywnie tańszy od leasingu.

Korzystając z pojazdu po zawarciu takiej umowy przeważnie firmy zobowiązują się do spełnienia kliku warunków. Najważniejszym jest stała opieka auta. W praktyce oznacza to stałe serwisowanie pojazdu, przegląd czy zmianę ogumienia na koszt wypożyczalni. Przy możliwej usterce naprawa również leży po stronie firmy. Klient otrzymuje również pokrycie kosztów ubezpieczenia czy ewentualnego zorganizowania samochodu zastępczego. Jest to zdecydowanie duży plus takiej formy finansowania pojazdu, ponieważ klient jest zwolniony z wielu czasochłonnych czynności.

W okresie trwania zobowiązania formalnym właścicielem pojazdu pozostaje firma wypożyczająca auto. Użytkownik może nim zostać dopiero po zakończeniu okresu wypożyczenia, tylko w przypadku wyrażenia chęci zakupu. Jeśli klient nie zdecyduje się na zakup auta, właścicielem wciąż pozostaje wypożyczalnia.

W zależności od firmy, dodatkowym warunkiem zawarcia umowy na wynajem długoterminowy może być „kilometrówka”, czyli ustalony wcześniej limit przejechanych kilometrów. Niektóre firmy oferują nawet możliwość zmiany takiego limitu już w trakcie trwania umowy.

 

NAJWAŻNIEJSZE CECHY LEASINGU

W przypadku leasingu stajemy się właścicielami pojazdu dokładnie po spłacie ostatniej raty. Przeważnie przy zawieraniu umowy na leasing leasingobiorca wpłaca część wartości pojazdu ( z reguły do 20 %) już na początku trwania zobowiązania, co wiąże się  ze sporymi kosztami. Następnie regularnie co miesiąc należy wpłacać określoną w warunkach umowy wysokość raty.

W okresie trwania umowy leasingu wszelkie koszty użytkowania i serwisowania pojazdu pokrywa klient. Leasingobiorca jest również zobowiązany do pokrycia opłat ubezpieczeń i innych kosztów wynikających z posiadania i użytkowania auta. Klient już podczas trwania umowy musi zajmować się autem tak, jak gdyby było ono jego własnością.

 

CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA?

Porównując obie te formy finansowania, jasno można stwierdzić, że ogólny koszt wynajmu długoterminowego jest znacznie niższy niż w przypadku leasingu. Taka forma przeważnie jest wybierana przez przedsiębiorców, którzy nie potrzebują mieć wypożyczanego pojazdu na własność. Na leasing z reguły decydują się ci klienci, którzy po zakończeniu trwania umowy nie planują nabywania nowego auta. Zanim zdecydujesz się na jedną bądź drugą opcję, koniecznie zadaj sobie pytanie, jak intensywnie zamierzasz użytkować pojazd i do czego jest ci on potrzebny.

Zobacz również

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter