Tu jesteś:

Wybór lokaty – czy oprocentowanie jest najważniejsze?

Wybór lokaty – czy oprocentowanie jest najważniejsze?

Lokaty
Za wyznacznik decydujący podczas wyboru lokaty uważa się wysokość oprocentowania. W reklamach banki kuszą klientów nowym, wyższym oprocentowaniem, ale czy to ono powinno determinować decyzję, gdzie ulokujemy swoje pieniądze?

Lokaty terminowe to bardzo popularny sposób na powiększenie oszczędności. Wpłacamy do banku określoną kwotę, a on w zamian za możliwość obrotu naszym kapitałem, nalicza nam oprocentowanie. Każdy bank ma do zaoferowania różne rodzaje lokat, a oferty poszczególnych banków niewiele różnią się od siebie. Wydaje się, że najprościej wybrać tę, która daje nam najwyższe oprocentowanie. Czy aby na pewno?

 

Na jaką lokatę Cię stać?

Wysokie oprocentowanie może wiązać się z długim terminem lokaty. Na to przynajmniej wskazuje praktyka. Musimy więc przekalkulować, na jak długo możemy odłożyć swój kapitał, aby najbardziej skorzystać. Ale uwaga! Często oprocentowanie lokaty rocznej czy dwuletniej jest niewiele wyższe, niż np. lokaty kwartalnej lub półrocznej, istnieje natomiast większe ryzyko, że taką lokatę trzeba będzie zerwać z uwagi na nieprzewidziane okoliczności. Jeśli przypuszczamy, że lokowane pieniądze mogą nam się przydać wcześniej niż przed upływem roku lub dwóch, lepiej wybrać niżej oprocentowaną, ale krótszą lokatę. A w sytuacji, gdy depozyt okaże się w tym czasie niepotrzebny, po zakończeniu jednej lokaty, możemy otworzyć kolejną, a starty i tak będą niewielkie.

 

Prezenty i dodatki

Na prezentach i ekstra dodatkach do lokat możemy wyjść bardzo korzystnie lub… wręcz przeciwnie. Banki mogą oferować różne upominki w zamian za wybranie ich lokaty, choć dana oferta wypada gorzej w porównaniu do innych. Przykładowo, oferowany „w zestawie” z lokatą tablet lub smartfon mogą okazać się sprzętem bardzo marnej jakości, a do tego o małej wartości rynkowej. Z drugiej strony, bonusem do lokaty mogą być pieniądze – 100 czy 200 zł dla nowego klienta w zamian za skorzystanie z usługi. Na takiej lokacie faktycznie więc zarobimy więcej, nawet jeżeli w rankingach oprocentowania nie plasuje się na samym szczycie.

 

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter