Tu jesteś:

Ubezpieczenie NNW: co obejmuje?

Ubezpieczenie NNW: co obejmuje?

Inwestycje
W trudnej sytuacji życiowej ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli polisa NNW, może zapewnić poważną pomoc finansową i decydować o naszym przyszłym życiu.

Polisa ubezpieczeniowa NNW należy do kategorii ubezpieczeń osobowych. Choć dla większości osób i grup zawodowych jest dobrowolna (wyjątkiem są np. agenci turystyczni i żołnierze), z jej zasadnością trudno dyskutować. Dlatego zamiast mówić: „eeee, mi to się nie przydarzy”, lepiej być przygotowanym na przykre wypadki. A do nich może dojść wszędzie i zawsze - w podróży, szkole czy w pracy. Zgodnie z nomenklaturą ubezpieczeniową wypadek to nagłe zdarzenie, w wyniku którego ubezpieczony doznał uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł. Oznacza np. znaczące i trwałe pogorszenie zdrowia, pobyt w szpitalu, konieczność rehabilitacji, inwalidztwo. Polisa daje ochronę finansową w wielu krytycznych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W razie śmierci gwarantuje wypłatę świadczenia bliskim. Dobrze wybrana polisa opłaci koszty usług medycznych, a nawet zapewni pomoc assistance.

 

Polisa ubezpieczeniowa NNW zapewnia wsparcie finansowe w razie wypadku i utraty zdrowia

Jadąc na narty, nurkując, planując egzotyczną wyprawę trekkingową po Azji czy kupując bilet na przejazd Koleją Transsyberyjską, większość z nas bez wahania poszerza koszty wyjazdu o kwotę dodatkowej składki ubezpieczeniowej. To naturalne, że mamy wtedy w głowie tysiące najgorszych scenariuszy. Czytamy o atakach rekinów tuż przy brzegu, zatruciach śmiercionośną rybą fugu, lawinach… Choć tak naprawdę – statystycznie rzecz biorąc - bardziej nam grozi złamanie nogi na prostej drodze. Planując podróże, staramy się być rozsądni i przewidzieć wszystko. A na co dzień? Na co dzień zbyt często zapominamy, że w każdej chwili może nam się przydarzyć coś złego. Wolimy myśleć, że to nas nie dotyczy, że wypadki przytrafiają się tylko innym, bo my jesteśmy uważni. Zabiegani, zapracowani nie dopuszczamy do siebie myśli o tym, jak bardzo poważne w skutkach może być banalne złamanie ręki. Przeanalizujmy fatalny bieg zdarzeń: idziemy na zwolnienie, nie jesteśmy w stanie skończyć projektu na czas, a terminu nie da się przesunąć. Nasz temat kończy więc ktoś inny i mimo że to ty włożyłeś w jego ideę mnóstwo pracy i serca, premia, awans i sukces przypadną w udziale komuś innemu. Na dodatek tracisz swojego kluczowego klienta, który akurat teraz ma w firmie kryzys i potrzebuje twojej natychmiastowej pomocy. Zwolnienie lekarskie i mniejsza pensja na koniec miesiąca to nie jedyne konsekwencje złamania. Jeśli jest skomplikowane, a w twoim zawodzie ręka odgrywa kluczową rolę, może czekać cię długa rehabilitacja. Leczenie przyśpieszą prywatne dodatkowe ćwiczenia i zabiegi, ale te, jak wiadomo, są kosztowne. Niestety, na co dzień rzadko kiedy zastanawiamy się, co by było, gdybyśmy stracili zdolność do pracy. Ile naprawdę kosztować może moja nieobecność? A może lepiej mieć po prostu zapasowe koło ratunkowe, jakim jest polisa NNW.

 

Jak kupić polisę NNW?

Warto porównać i przeanalizować oferty co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych, korzystając np. z wyszukiwarki i porównywarki internetowej albo dzwoniąc na infolinię. W kalkulacji można prześwietlić nawet więcej niż trzy oferty. To istotne, bo jak większość ubezpieczeń, polisa NNW online może mieć różny zakres i cenę. Niektóre ubezpieczenia obejmują dodatkowe świadczenia, takie jak refundacja wydatków na sprzęt ortopedyczny, zasiłek z tytułu niezdolności do pracy czy świadczenia opiekuńczo-medyczne. Ubezpieczenie znacząco ułatwi organizację życia po wypadku - w skrajnych sytuacjach może to oznaczać poradzenie sobie z niepełnosprawnością i powrotem na rynek pracy. Wówczas refundacja kosztów przeszkolenia zawodowego dla osób niepełnosprawnych będzie niezbędna.

Od nas zależy, na jaki zakres ochrony się zdecydujemy. W przypadku tego świadczenia dalekowzroczność jest kluczowa. Najlepiej zapewnić sobie i najbliższym ochronę w najszerszym zakresie i zapłacić przy tym niewielką składkę.

 

Ubezpieczenie NNW nie musi kosztować wiele

Tanie ubezpieczenia NNW można wykupić, łącząc je np. w pakiecie z ubezpieczeniem mieszkania albo korzystając z oferty dla grup: pracowników tej samej firmy, członków chóru, graczy jednej drużyny sportowej, członków klubu szachowego…

Ale uwaga, ważnym elementem polisy, który ma wpływ na wysokość składki, jest suma ubezpieczenia określana przy zawarciu umowy ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą możemy otrzymać od zakładu ubezpieczeń w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku. Jest ona wypłacana, jeżeli dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Gdy dochodzi mniejszego do uszczerbku na zdrowiu, otrzymamy określony procent tej sumy. Firmy ubezpieczeniowe określają uszczerbki procentowo, zgodnie z tzw. tabelami oceny uszczerbków na zdrowiu. Taka tabela zawiera informacje o rodzajach uszczerbków na zdrowiu oraz o przyporządkowanych im wartościach.

Podwyższenie sumy ubezpieczenia nie musi oznaczać drastycznej podwyżki składki. Za to przy wypłacie odszkodowania różnica w jej wysokości może być znacząca. Warto więc przeanalizować kilka ofert.

Co ważne, w przypadku ubezpieczenia NNW dopuszczalna jest kumulacja świadczeń: łączna wysokość wszystkich odszkodowań będzie zależna od liczby wykupionych polis.

 

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter