Tu jesteś:

Różnica pomiędzy kredytem a pożyczką

Różnica pomiędzy kredytem a pożyczką

Kredyty
Wiele osób myśli, że kredyt i pożyczka to to samo. Tymczasem są to dwa różne pojęcia, które dotyczą dwóch różnych produktów finansowych.

Pierwszą różnicę zauważymy, gdy popatrzymy kto może udzielać kredytów i pożyczek. Kredyt, jest przyporządkowany tylko i wyłącznie bankom. Jest to zapisane w Prawie Bankowym, w którym znajdują się wszelkie wytyczne dotyczące tego produktu. Natomiast pożyczki mogą być oferowane zarówno przez banki, instytucje finansowe, jak i osoby prywatne. Wszystkie przepisy prawne dotyczące pożyczek, znajdziemy w Kodeksie Cywilnym i to właśnie na podstawie tego Kodeksu Sądy rozpatrują wszelkie ewentualne spory pomiędzy stronami.

Zaciągając kredyt, musimy spisać umowę, w której zawarty zostanie harmonogram spłat, a także zostaną wyszczególnione wszystkie koszty związane z zadłużeniem. W przypadku pożyczki, nie ma obowiązku spisywania umowy, chociaż przyjęło się, że przy kwotach powyżej 500 zł, takowa umowa jest podpisywana przez obydwie strony. I tak jak w przypadku kredytów, zawsze występuje jakiś koszt związany z długiem, tak pożyczka może być „bezpłatna”. W przypadku pożyczki, nie musimy po jakim czasie pieniądze zostaną zwrócone do pożyczkodawcy.

Składając wniosek o kredyt, musimy jasno określić na co wykorzystamy pieniądze. To kolejna cecha tego produktu. To właśnie dlatego w bankach często słyszymy określenia: kredyt mieszkaniowy (przeznaczony na zakup nieruchomości), czy kredyt samochodowy (przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego). W przypadku pożyczki, nie mamy obowiązku informować pożyczkodawcy, na co wykorzystamy pożyczone środki.

W przypadku kredytu, pożyczone pieniądze nie stają się własnością kredytobiorcy, tylko zostają mu one wypożyczone. Inaczej wygląda to przy pożyczce, gdyż środki stają się własnością pożyczkobiorcy.

Jednakże czy będziemy składać wniosek i kredyt w banku, czy też pożyczymy pieniądze od osoby fizycznej, zawsze musimy pamiętać, aby pieniądze pożyczać odpowiedzialnie. Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że wcześniej czy później będziemy musieli je oddać. Dlatego też jeszcze przed złożeniem wniosku sprawdźmy, czy będziemy w stanie terminowo spłacać raty, czy nie za bardzo odbije się to na naszym domowym budżecie. I nigdy nie pożyczajmy pieniędzy na spłatę innych długów, gdyż to w szybkim tempie doprowadzi nas do „spirali zadłużenia” i szybkiej finansowej katastrofy, której nikt sobie nie życzy.

 

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter