Tu jesteś:

Przelew międzynarodowy - jak go wysłać i co warto o tym wiedzieć?

Przelew międzynarodowy - jak go wysłać i co warto o tym wiedzieć?

Produkty dla firm
Praca za granicą często wiąże się z tym, że musimy przelać pieniądze w obcej walucie na konto złotówkowe. Warto wówczas wiedzieć, jak to zrobić w taki sposób, aby było to dla nas korzystne i żebyśmy nie tracili czasu, nerwów ani pieniędzy. Co warto wiedzieć o przelewach międzynarodowych?

Bank czy firma pośrednicząca?

Co jest lepsze? Aby nie narażać się na wysokie koszty oraz stres związany z trudnymi operacjami bankowymi, lepiej postawić na firmę zajmującą się transferami pieniężnymi. Dlaczego? Ponieważ instytucje finansowe, takie jak banki, realizując zlecony im przelew międzynarodowy, wykorzystują do tego bardzo niekorzystny, ustalony przez siebie kurs sprzedaży waluty. Zazwyczaj jest on zdecydowanie niższy niż rynkowy, dlatego też nierzadko jesteśmy stratni. Dodatkowym minusem korzystania z przelewów bankowych są same koszty tej operacji, które wahają się od 10zł do 300zł. Dużo, prawda? Firmy pośredniczące w przelewach międzynarodowych pozwalają nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, chociażby dlatego, że mają dużo bardziej korzystny kurs wymiany walut. Zazwyczaj również przelew taki idzie szybciej niż w banku i jest łatwiejszy do wykonania.

 

Jak wysłać przelew bankowy?

Istotne jest to, aby nie pomylić się, wypełniając wniosek przelewu. Jeżeli nam się zdarzy pomyłka, możemy zostać obciążeni sporymi kosztami ze strony banku, do którego przelew miał dotrzeć. Nie tylko jednak przyjdzie nam zapłacić kilkadziesiąt euro, ale dodatkowo pieniądze zwyczajnie nie dotrą do odbiorcy. Dlatego właśnie istnieje specyficzna nomenklatura, która jest bardzo istotna w przypadku przelewów zagranicznych i pozwoli nam upewnić się, że pieniądze dotrą do właściwego banku, na dobre konto. Jest to m.in. kod BIC, który sprawia, że jesteśmy w stanie zidentyfikować bank; składa się z 8 bądź 11 znaków oraz kodu IBAN, składającego się z kodu kraju, dwóch cyferek, numeru jednostki organizacyjnej instytucji finansowej oraz porządkowego numeru konta osobistego.

 

Jak zlecić transfer firmie?

Nic prostszego. Wystarczy znaleźć dobrą ofertę, zorientować się, czy jest ona bezpieczna (czy firma posiada certyfikaty, pozwolenia, korzysta z protokołów bezpieczeństwa w sieci internetowej itd.) i wypełnić kwestionariusz. Jeżeli chcesz znaleźć naprawdę porządną firmę pośredniczącą w przelewach międzynarodowych, to najlepiej sprawdź tutaj. Pierwszy przelew zazwyczaj jest darmowy, a operacje zlecać możemy zarówno przez telefon, jak i przez stronę internetową bądź maila. Ponadto firmy takie oferują nam czynną niemalże cały czas infolinię, na którą możemy dzwonić w razie wątpliwości. Pracownicy z chęcią odpowiedzą nam na wszelkie pytania oraz poinstruują nas, jeśli czegoś nie będziemy pewni. Ważne jest również to, że każdy problem, jaki się pojawi, możemy zgłosić i zostanie on błyskawicznie rozwiązany. Klienci najczęściej zadowoleni są z korzystania z takich firm, ponieważ oszczędza im to stresu, czasu oraz pieniędzy.

Przelewy międzynarodowe są bardzo potrzebne osobom, które mieszkają za granicą. Nie trzeba jednak godzić się na niekorzystny kurs wymiany i skomplikowane operacje. Można zdać się na firmę, która bardzo sprawnie załatwi sprawę za nas, a my będziemy mogli cieszyć się spokojem.

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter