Tu jesteś:

Popularne produkty inwestycyjne

Popularne produkty inwestycyjne

Inwestycje
Wprawdzie aktualne sondaże wskazują, że 64% dorosłych Polaków nie ma żadnych oszczędności, z drugiej jednak strony na statystyczną osobę przypada 3,4 tysiąca euro ulokowanych w bankach. Jest więc czym inwestować!

Bieliźniarka czy materac już dawno przestały być dobrym sposobem na przechowywanie swoich oszczędności. Rynek oferuje wiele produktów, na których nie tylko bezpieczniej ale i zyskowniej jest je gromadzić. Oczywiście każdy musi dokonać wyboru - bezpieczeństwo przy mniejszym zysku, czy szybszy zarobek, ale za to obarczony ryzykiem. Tu decyzja musi zapaść indywidualnie.


1. Obligacje Skarbu Państwa. Bankructwo państwa jest przypadkiem bardzo mało prawdopodobnym, więc można liczyć się z dużym bezpieczeństwem podczas "pożyczania" mu naszych pieniędzy. Placówki bankowe i biura maklerskie sprzedają obligacje z dużym sukcesem, choć - podobnie jak w przypadku lokat - zysk kształtuje się tu w przedziale między 2-3%.

2. Lokaty bankowe. Nadzór nad ich bezpieczeństwem sprawuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Można wybrać dowolny okres przechowywania na nich kapitału - od tego zależna jest też wysokość oprocentowania. Obracając pieniędzmi banki raczej nie podejmują dużego ryzyka i inwestują powierzone im pieniądze w projekty o niższej, a za to pewnej stopie zysku, w związku z tym także korzyści klientów pomniejszone o prowizje i tzw. podatek Belki mogą osiągnąć do 3%.

3. Giełda. Specjaliści z biur maklerskich są doskonale zaznajomieni z procesami na rynku papierów wartościowych. Zdarzają się oczywiście przypadki spektakularnych bankructw, jednak to właśnie giełda czy rynek walutowy FOREX oferują najwyższą stopę zwrotu kapitału. Ryzyko stracenia oszczędności wzrasta w momencie, gdy decydujemy się obracać nimi na własną rękę - osoby niezaznajomione z mechanizmami giełdy mogą równie dobrze pójść do kasyna.

4. Dzieła sztuki. Śledząc poszczególne transakcje w domach aukcyjnych można zauważyć, że wartość antyków, obrazów czy starodruków potrafi na przestrzeni kilku lat wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. Ten sposób inwestowania połączony jednak być musi ze znajomością rynku i tematu. Kolekcjonerstwo może okazać się bardzo intratnym hobby, jeśli uważnie będziemy śledzić rynek sztuki i występujące na nim trendy.


Efektowne pomnażanie swoich oszczędności można więc przeprowadzić na wiele sposobów. Zależnie od wysokości wkładu oraz ryzyka, jakie gotowi jesteśmy ponieść, zysk może być większy lub mniejszy. Każda inwestycja powinna być dokładnie przeanalizowana tak pod kątem dynamicznie zmieniającego się rynku jak i czasu jej trwania - zdarzyć się bowiem może, że zamrożone pieniądze staną się nagle pilnie potrzebne a tym samym zaistnieje konieczność szybkiego wycofania wkładu.

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter