Tu jesteś:

Podstawowe opłaty związane z kontem osobistym

Podstawowe opłaty związane z kontem osobistym

Konta osobiste
Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego konta osobistego. Jakie są podstawowe opłaty związane z prowadzeniem takiego konta i czy zawsze trzeba je uiszczać?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste inaczej nazywane jest rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, w skrócie ROR. Jest to imienny rachunek bankowy, który zakłada osoba fizyczna, by następnie móc z niego korzystać w sposób indywidualny i w pełni samodzielny bądź też wspólnie z inną osobą – na przykład z małżonkiem. Wówczas wszystkie rozliczenia są wspólne, a dostęp do rachunku mają obie osoby.
    
Na taki rachunek mogą wpływać bieżące należności – na przykład pensja, renta, czy alimenty – i za jego pomocą można regulować swoje własne, bieżące zobowiązania, czyli opłaty za gaz, prąd, telefon komórkowy, czynsz i im podobne. Posiadanie konta osobistego jest bardzo pożyteczne, ponieważ wszystkie swoje pieniądze składa się w jednym miejscu i ma do nich dostęp w każdej chwili – gdy tylko nadarzy się taka potrzeba.

    
Konto osobiste – opłaty

Koszty prowadzenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego są zawsze jednym z podstawowych kryteriów wyboru danego konta. Właśnie dlatego, iż konkurencja jest wielka, banki prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych ofert – lepszych oraz tańszych.
    
Za co – w przypadku prowadzenia tego typu rachunku – bank może żądać od nas zapłaty?

  • za otwarcie i prowadzenie rachunku,
  • za wydanie oraz utrzymanie karty płatniczej,
  • za wykonywanie przelewów,
  • za wypłaty z bankomatów w kraju oraz za granicą.

Na szczęście – jak już zostało wcześniej wspomniane – silna konkurencja sprawia, że coraz częściej opłaty za różne rzeczy wynoszą dokładnie 0 złotych. Bywa również, że nie zapłacimy nic – na przykład za miesięczne prowadzenie karty – jeśli dokonamy nią określonej ilości transakcji lub też przeprowadzimy transakcję o określonej wysokości. Wszystko jest wcześniej zawarte w umowie. Zwykłe przelewy bardzo często również są darmowe – różnie bywa z poleceniami zapłaty albo też zleceniami stałymi. A dokonanie wypłaty z bankomatu? Zwykle jeśli chodzi o bankomat należący do danego banku, opłaty takiej nie ma. Różne banki wprowadzają jednak różne rozliczenia w przypadku dokonywania wypłat z bankomatów konkurencji lub też za granicą. Wszystko zależy od konkretnej oferty – a te wciąż się zmieniają! Całe szczęście jednak – na korzyść klienta.

 

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter