Tu jesteś:

Lokaty w ofercie najpopularniejszych polskich banków

Lokaty w ofercie najpopularniejszych polskich banków

Lokaty
Mnóstwo ludzi myśli o zdeponowaniu pieniędzy na lokacie, by w ten sposób pomnożyć własny majątek. Jaką ofertę przygotowały dla tych osób polskie banki?

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa jest jednym ze sposobów deponowania własnych oszczędności. Zasada jej działania jest prosta - jakaś osoba podejmuje decyzję o wpłaceniu swoich pieniędzy na lokatę bankową, tak, by obrotem nimi zajął się dany bank. W zamian za udostępnienie w ten sposób własnych pieniędzy, klienci banku notują zyski w postaci odsetek. Pieniądze pracują bowiem na siebie, a odsetki obliczane są od wpłaconej sumy przy pomocy oprocentowania, które może być stałe i wcześniej znane (w przypadku lokat krótkoterminowych) lub też uzależnione od aktualnej stopy redyskontowej, ustalanej przez NBP.


Lokaty w ofercie polskich banków

Jak pokazują dane statystyczne, Polacy nieco zrazili się do lokat długoterminowych - choć te pozwalają zanotować dużo większe zyski, niż lokaty przewidziane jedynie na krótki czas. Możliwe że po prostu wolą zyskać mniej, za to być pewnymi owego zysku - dzięki lokatom krótkoterminowym z góry mogą przewidzieć, ile ów zysk wyniesie. Dla wielu pewne pieniądze to podstawa każdego biznesu. Część klientów nie wyobraża też sobie konieczności zamrażania własnych środków na dłuższy okres. Krótszy termin upływu lokaty wiąże się z szybszym zyskiem.

Lokaty zajmują więc nadal bardzo ważne miejsce w ofercie polskich banków, choć część Polaków woli otworzyć własny rachunek oszczędnościowy. Lokata nadal jest jednak popularna - przy czym przy wyborze idealnej dla siebie większą uwagę przywiązuje się do szybkich zysków i bezpieczeństwa. Zmniejszenie oprocentowania wiąże się z obniżeniem jego stawek wprowadzonym przez NBP, przy czym nie jest to przecież sytuacja stała i w pewnym momencie oprocentowanie lokat na pewno wzrośnie.


Ranking najlepszych lokat bankowych

Niezwykle interesująca jest oferta Noble Banku ("Promocyjna lokata Noble Bank" oraz "Klasyczna lokata Noble Bank"), Idea Banku ("Lokata Happy"), Getin Banku ("Lokata na start"), jak również Santander Consumer Banku ("Lokata Direct+ Internet"). Oferty te zostały uznane za najlepsze w czerwcu 2015 roku.
    
Cztery pierwsze lokaty są lokatami krótkoterminowymi - zakładanymi na 2 lub 3 miesiące. Santander Bank w tym momencie dysponuje najlepszą lokatą długoterminową, na której możemy zdeponować swoje pieniądze na okres 3 lat. Jakie zanotujemy zyski? W przypadku Santander Banku wysokość oprocentowania to 3% w skali roku. Z wymienionych lokat najwyższe oprocentowanie na rynku oferuje Noble Bank ze swoją "Promocyjną lokatą Noble Bank". To aż 5,5%, przy czym lokata zakładana jest na 3 miesiące.

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter