Tu jesteś:

Leasing dla firm - na jakich zasadach można z niego skorzystać?

Leasing dla firm - na jakich zasadach można z niego skorzystać?

Produkty dla firm
Samochód w firmie jest często niezbędnym urządzeniem dla jej funkcjonowania, niestety jest też sporym wydatkiem. W miejsce kredytu bankowego przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na formę leasingu.

Najogólniej mówiąc, leasing jest przekazaniem praw (do użytku konkretnego pojazdu, którego leasingodawca jest właścicielem prawnym) przez leasingodawcę na leasingobiorcę, który zobowiązany jest uiszczać za nie opłatę, czyli tak zwane raty leasingowe. Porównać to można do dzierżawy lub najmu danego pojazdu. Koszty te są pokrywane z bieżących dochodów danej firmy, która zyskuje na użytkowaniu danego sprzętu. Leasing dzieli się na finansowy, czyli kapitałowy, oraz operacyjny, czyli bieżący. Leasing finansowy od operacyjnego różni się tym, że w operacyjnym czas użytkowania danego dobra jest zazwyczaj krótszy, niż okres całkowitego zużycia i nie może zawierać on klauzuli o wykupie, natomiast w leasingu finansowym czas użytkowania zazwyczaj trwa tyle, co okres amortyzacji przedmiotu i możliwe jest zawarcie klauzuli o wykupie. Ponadto w leasingu finansowym od podatku odliczona może być amortyzacja oraz część odsetkowa raty, zaś w leasingu operacyjnym odlicza się od przychodu całą ratę, jednak z pominięciem amortyzacji.

Zaletą leasingu niewątpliwie jest uproszczenie formalności (w porównaniu z kredytem bankowym). Forma ta nie wymaga żadnego zabezpieczenia. Oczywiście zostaną sprawdzone przychody firmy - bądź to w oparciu o oświadczenie na wniosku, bądź przedstawienie PIT - wciąż jest to jednak znacznie prostsza procedura. Dodatkowo to firma leasingowa zajmie się zakupem i rejestracją pojazdu. Kredyt będzie wymagał poświęcenia większej ilości czasu. Trzeba przygotować się na wizytę w banku, u sprzedawcy, w urzędzie komunikacyjnym i ponownie w banku. Dokładniej zostanie także sprawdzona zdolność kredytowa.

W przypadku leasingu należy także posiadać kapitał na wkład własny, minimalnie 5% wartości pojazdu, ale w niektórych przypadkach firma leasingowa może poprosić o więcej.

Kolejną zaletą leasingu jest też natomiast nieangażowanie zbyt wielkich środków własnych. Opłaty za raty leasingowe są stałe i niezmienne. Ponadto istnieje możliwość przeniesienia opłat za ewentualne naprawy techniczne pojazdu, niebędące winą leasingobiorcy. Rata leasingowa nie obniża zdolności kredytowych przedsiębiorcy, który dzięki temu wciąż ma "otwartą furtkę" w kontaktach z bankami celem uzyskania pożyczki na dowolny cel.

Z wad tej formy pozyskania samochodu dla firmy wymienić należy minimalną kwotę (50000 zł), stosunkowo krótki okres trwania umowy (maksymalnie 5 lat) oraz fakt, że przez cały czas leasingu użytkownik pojazdu nie może go sprzedać czy wymienić na inny.

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter