Tu jesteś:

Kalkulator kredytowy online – przydatne narzędzie?

Kalkulator kredytowy online – przydatne narzędzie?

Kredyty
Coraz mniej mamy czasu na obliczanie zysków i kosztów związanych z korzystaniem z usług finansowych, dlatego też ciągle rośnie popularność narzędzi, które – przynajmniej w opinii ich twórców – mają robić to za nas. Czy jednak kalkulatory kredytowe można uznać za rzetelne źródło informacji?

Zalety kalkulatorów kredytowych online

Największym plusem tego typu narzędzi pozostaje szybkość i wygoda. Zazwyczaj kalkulator wymaga wprowadzenia podstawowych danych, czyli np. sumy kredytu i czasu, w jakim zamierzamy go spłacić, i na tej podstawie ustala wysokość raty. Niektóre kalkulatory informują nas również o całkowitej sumie odsetek. Proces obliczania raty trwa co najwyżej kilka minut. Narzędzia te są przeważnie darmowe i ogólnodostępne, a przy tym niezwykle proste w obsłudze.

 

Wady

Oszacować nie znaczy jednak obliczyć. Algorytm, na podstawie którego działa większość kalkulatorów dostępnych online, sprowadza się do doliczenia odsetek i rozłożenia kwoty na miesięczne raty. Rzadko kiedy jest wyposażony w mechanizm zdolny do wskazania Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania czy poinformowania nas o dodatkowych kosztach, takich jak opłata manipulacyjna czy prowizja bankowa. Kalkulator nie będzie również w stanie wziąć pod uwagę opłat o zmiennej wysokości, nie poznamy więc ani maksymalnej, ani minimalnej rzeczywistej ceny kredytu. Ostatnią, bardzo istotną wadą tego typu narzędzi pozostaje stronniczość – mechanizm kalkulatora może przedkładać ofertę jednego banku nad ofertę innego, a nawet w ogóle nie uwzględniać niektórych instytucji.

 

Jeśli decydujemy się wziąć kredyt, nie warto iść na skróty. Kalkulatory online mogą być narzędziami przydatnymi na etapie rozglądania się po rynku, ale nie informują użytkownika o całkowitym koszcie kredytu. Dlatego zawsze należy dokładnie przestudiować umowę i wszelkie dołączone do niej dokumenty.

 

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter