Tu jesteś:

Jak znaleźć inwestora dla młodej firmy?

Jak znaleźć inwestora dla młodej firmy?

Inwestycje
Rozkręcenie własnego biznesu jest nie lada przedsięwzięciem, które dla niejednego początkującego przedsiębiorcy może okazać się wyzwaniem ponad siły. Aby firma zdobyła sobie na rynku renomę i popularność, potrzebna jest zazwyczaj finansowa pomoc z zewnątrz. Skąd ją jednak uzyskać?

Porozmawiaj ze znajomymi

Niewykluczone, że pocztą pantoflową dowiesz się czegoś o znanych twoim przyjaciołom osobach tudzież instytucjach, które byłyby skłonne wspomóc obiecujący start-up. Taki sposób pozyskiwania inwestorów, dzięki kontaktom, ma największe szanse powodzenia.

 

Poszukaj w internecie

Skorzystaj z Google, wpisz w pole wyszukiwania szukam inwestora i przejrzyj wyniki. Zainteresuj się nie tylko prywatnymi inwestorami, ale również funduszami inwestycyjnymi oraz sieciami aniołów biznesu. Te ostatnie są dogodną platformą pośredniczącą między dopiero rozwijającymi się przedsiębiorstwami, które potrzebują kapitału na rozkręcenie działalności, a inwestorami skłonnymi ulokować swoje pieniądze w dobrze rokującym przedsięwzięciu biznesowym.

W wielkich miastach podejmowane są niekiedy specjalne inicjatywy, które mają na celu przysłużenie się zarówno poszukującym wsparcia finansowego firmom, jak również różnego rodzaju inwestorom poprzez organizację oficjalnych spotkań, na których obie strony mogą się wzajemnie poznać i nawiązać współpracę. Takie spotkania są doskonałą okazją do zaprezentowania swojego planu biznesowego szerszemu gronu inwestorów. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może wziąć w nich udział. Najpierw trzeba pomyślnie przejść nabór.

 

Zanim jednak rozpoczniesz poszukiwania…

Kluczem do sukcesu jest przygotowanie rzetelnego i spójnego biznesplanu. Żaden inwestor nie zainteresuje się twoim przedsięwzięciem, jeśli nie wskażesz mu dokładnie określonych celów przedsiębiorstwa i nie przedstawisz czarno na białym konkretnych cyfr i wykresów. Wszystko to musi wspierać się na solidnych podstawach i być do ostatniego szczegółu przemyślane. Wszelkie zaniedbania w tym względzie mogą przyczynić się do niepowodzenia twojego przedsięwzięcia.

Wiele zależy od okoliczności, w jakich spotkasz się z inwestorem. Inaczej wygląda luźna towarzyska rozmowa w gronie zaufanych znajomych, inaczej oficjalna prezentacja mająca miejsce na równie oficjalnym spotkaniu. W tym drugim przypadku oprócz rzetelnego i precyzyjnego biznesplanu istotną rolę odgrywać będzie sposób, w jaki przedstawisz audytorium swoją wizję przedsiębiorstwa. Nie ma co liczyć na improwizację, należy się sumiennie przygotować, pamiętając jednak przy tym, by nie przesadzić i nie popaść w nadmierną sztywność, wykluczającą owocną i żywą interakcję.

Zobacz również

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter