Tu jesteś:

Jak założyć wspólne konto bankowe?

Jak założyć wspólne konto bankowe?

Konta osobiste
Prawie każdy bank w Polsce oferuje możliwość założenia konta, do którego może mieć dostęp więcej niż jedna osoba. Jak wygląda zakładanie takiego konta i o czym warto pamiętać?

Wspólne konto bankowe zakładają najczęściej pary i małżonkowie, choć nie jest to opcja zarezerwowana tylko dla nich. Mogą je założyć dowolne dwie osoby, które zdecydują się na prowadzenie wspólnego rachunku. Nasuwa się jednak pytanie: czy rzeczywiście warto skorzystać z takiego rozwiązania? Jakie korzyści i jakie wady wiążą się z posiadaniem wspólnego konta?

 

Czy warto zakładać wspólne konto?

Wspólne konto w niektórych przypadkach pozwala efektywniej zarządzać domowymi finansami. Jednak decyzję o założeniu takiego rachunku powinien poprzedzać namysł. Bądź co bądź, wspólne konto rządzi się nieco innymi mechanizmami niż konto indywidualne. Zanim więc zdecydujecie się na ten krok, odpowiedzcie sobie na pytanie, czy rzeczywiście będzie to dla Was opcja najlepsza z możliwych.

Ważne są zarówno Wasze możliwości finansowe, jak i podejście do dzielenia się pieniędzmi. Jeśli niezależność finansowa jest dla Was priorytetem, lepiej zostać przy dwóch osobnych kontach. Założenie wspólnego rachunku zaleca się przede wszystkim osobom, które chcą mieć większą kontrolę nad domowym budżetem, a także parom, w których jeden z partnerów ma większe doświadczenie w prowadzeniu finansów. Wtedy takie konto może być optymalnym rozwiązaniem.

 

Kto może założyć wspólne konto?

Użytkownikami wspólnych rachunków są zazwyczaj małżeństwa oraz pary, ale również członkowie rodziny, rodzeństwa, dobrzy znajomi, lokatorzy dzielący ze sobą mieszkanie. Warunkiem założenia wspólnego konta bankowego jest pełna zdolność do czynności prawnych każdej z zainteresowanych stron. A więc osoby małoletnie lub ubezwłasnowolnione nie mogą założyć takiego konta. Należy również podkreślić, że współwłaściciele powinni mieć taki sam status dewizowy.

 

Użytkownicy wspólnego rachunku mogą korzystać ze wszystkich jego możliwości. Oboje odpowiadają za wszystkie zlecone dyspozycje i zobowiązania. Oboje mogą zarządzać finansami bez jakichkolwiek ograniczeń. Zgoda współwłaściciela rachunku nie jest wymagana, by wykonać dowolną operację, wypłacić środki z konta, zlecić przelew itd. Osoby, które decydują się na wspólne konto, powinny więc mieć do siebie zaufanie.

 

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter