Tu jesteś:

Jak wybrać kredyt samochodowy?

Jak wybrać kredyt samochodowy?

Kredyty
Zakup samochodu najczęściej wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Banki oferują dziesiątki rozwiązań, z których każde reklamowane jest jako najkorzystniejsze. Warto im się bliżej przyjrzeć.

Podejmując decyzję o przyznaniu kredytu na zakup wymarzonego auta, banki (lub współpracujące z nimi przedstawicielstwa agencyjne) biorą pod uwagę przede wszystkim rodzaj samochodu (nowego lub używanego), zdolność kredytową klienta, deklarowany czas trwania kredytu oraz wysokość wpłaty własnej, która pomniejsza wysokość zaciąganego zobowiązania. Kredyty samochodowe są znacznie tańsze od gotówkowych, gdyż ich zabezpieczeniem pozostaje nabywane auto - stąd niższe prowizje i oprocentowanie.

Istotną rolę odgrywa wiek, w jakim będzie auto w momencie spłaty ostatnich rat. Oczywistym jest, że wszelkie instytucje finansowe chętniej kredytować będą pojazdy nowsze, których spadek wartości nie będzie znaczny podczas trwania zobowiązania.

Każdy salon samochodowy i większość autokomisów współpracuje z bankami. Pozwala to na znaczne uproszczenie i skrócenie formalności, obieg dokumentów jest szybszy, a decyzje wydawane często "od ręki". Mając na uwadze te udogodnienia, należy jednak nieco wnikliwie rozpatrzeć wszelkie możliwe oferty, gdyż okazać się może, że zyskując na czasie klient traci nawet kilkaset czy klika tysięcy złotych. Prowizja, RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) i inne koszty powinny być przeanalizowane, podobnie jak wysokość obligatoryjnej wpłaty własnej. By wybrać najdogodniejszą opcję, warto skorzystać z dostępnych w Internecie porównywarek finansowych, kalkulatorów kredytowych i aktualnych rankingów kredytów oraz poczytać branżowe fora, gdzie użytkownicy wymieniają się najaktualniejszymi spostrzeżeniami.

Zakupione w kredycie auto pozostaje własnością banku przez cały okres spłaty zobowiązania. W krajowym rejestrze zastawów umieszczony jest odpowiedni wpis, podobnie jak w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jego sprzedaż wymaga wówczas dokonania szeregu formalności związanych z przerejestrowaniem. Inną powszechnie stosowaną formą zabezpieczenia jest obowiązkowe wykupienie polisy Auto Casco i przeniesienie na bank wynikających z niej praw. Część banków wykorzystuje również depozyt karty pojazdu, która jest zwracana kupującemu w momencie spłaty ostatniej raty. Ta opcja jest najdogodniejsza dla kupującego, gdyż nie ponosi on żadnych dodatkowych opłat.

Wybierając wymarzony samochód, należy kierować się zatem nie tylko jego walorami, ale i dostępnością, gdyż mnogość oferowanych na rynku propozycji pożyczkowych wymaga dogłębnej analizy zgodnej z bieżącymi warunkami, określanymi przez instytucje finansowe.

Zobacz również

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter