Tu jesteś:

Jak wybrać dobry fundusz inwestycyjny?

Jak wybrać dobry fundusz inwestycyjny?

Inwestycje
Fundusze inwestycyjne są coraz popularniejsze – nie tylko wśród rekinów biznesu, lecz również obywateli, którzy nie mają wielkiego pojęcia o ekonomii. W jaki sposób wybrać fundusz, by nie żałować?

Czym jest fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny jest interesującym sposobem na zainwestowanie własnych pieniędzy. Pojęcie to definiowane jest jako zbiorowe lokowanie środków pieniężnych, które zostały uprzednio wpłacone przez inwestorów. Fundusz inwestycyjny składa się zatem z pieniędzy przekazanych na niego przez klientów indywidualnych lub też osoby prawne (na przykład firmy), a także podmioty, które nie posiadają osobowości prawnej.
    
Jaki zysk ma z tego fundusz i osoby nim zarządzające? Jedynym ich zyskiem jest opłata za zarządzanie powierzonymi im pieniędzmi. Jest to naturalne, jako że zarządzający to po prostu firma, a przecież każda firma musi na siebie zarabiać.
    
Czy jest to zyskowne również dla inwestora? Oczywiście - chyba że kupowane przez zarządzających danym funduszem akcje idą w dół. W pozostałych przypadkach – a przecież firma zajmująca się tym na co dzień wie co robi – inwestorzy mogą całkiem sporo zarobić. Jeśli ten, kto opiekuje się funduszem inwestycyjnym, zwiększy ich wkład na przykład o 25%, dla siebie weźmie tylko tyle, ile zapisane jest w jego statucie – czyli na przykład 4%.

    
Fundusz inwestycyjny – jak wybrać odpowiedni?

Nic dziwnego, że przyszli inwestorzy wahają się z wyborem funduszu inwestycyjnego dla siebie. Wszak decyzja ta może się dla nich okazać przełomowa – powierzą komuś własne pieniądze i mogą na tym całkiem dużo zyskać, jeśli tylko wybiorą dobrze. Dobry fundusz inwestycyjny to fundusz idealnie dopasowany do naszych potrzeb.
    
Na rynku dostępnych jest tak wiele ofert, że naprawdę ciężko szybko zadecydować. Czym się kierować, by potem nie żałować?

1. Należy zastanowić się, jaki jest cel naszej inwestycji – jest to ważne przede wszystkim ze względu na ustalenie czasu obrotu danymi pieniędzmi. Jeśli ktoś pragnie w ten sposób "zarobić" na wakacyjny wyjazd, musi wybrać fundusz, który umożliwi mu zanotowanie zysków jeszcze przed nimi.

2. Należy zastanowić się, na jakie ryzyko jesteśmy gotowi. Każdy chciałby, aby jego zysk był jak najwyższy, jednak ważne jest również to, czy ma być stabilny i przewidywalny, czy raczej jesteśmy w stanie zaryzykować, jeśli mogłoby to nas przybliżyć do wymarzonego bogactwa (możemy również wiele stracić). Jeśli pragniemy dużego zysku i jesteśmy gotowi na ryzyko, zdecydujmy się na fundusz akcji. Jeśli nie, najlepsze dla nas będą fundusze obligacji lub te gotówkowe.

3. Należy przemyśleć, jak wielką sumę pragniemy przeznaczyć na inwestycję i jak bardzo potrzebujemy tych pieniędzy. Jeśli są to nasze ostatnie oszczędności, zdecydujmy się raczej na bezpieczne, stabilne fundusze, których wahania są niewielkie.

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter