Tu jesteś:

Jak skutecznie inwestować w pożyczki społecznościowe?

Jak skutecznie inwestować w pożyczki społecznościowe?

Inwestycje
Pożyczki społecznościowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Umożliwiają potencjalnym pożyczkobiorcom nawiązanie kontaktu z osobami, które byłyby skłonne sfinansować ich projekty. Poniżej podpowiadamy, jak zarobić na pożyczkach tego typu.

Dlaczego warto zainwestować?

Inwestorzy nieufnie usposobieni wobec pożyczek społecznościowych wskazują na większe niż w przypadku pośrednictwa banków ryzyko inwestycyjne. Tylko bowiem od pożyczkobiorcy zależy, czy otrzymamy w uzgodnionym terminie całą zainwestowaną kwotę powiększoną o procenty. Ale faktem jest również, że pożyczkodawcy mają możliwość samodzielnego zweryfikowania wiarygodności danego pożyczkobiorcy. Platformy internetowe, za pośrednictwem których obie strony mogą nawiązać ze sobą kontakt i zawrzeć umowę, wyposażone są niejednokrotnie w funkcjonalności ułatwiające podjęcie decyzji. Jedną z takich funkcjonalności jest np. ocena skali ryzyka związanego z inwestycją, sporządzana na podstawie analizy historii kredytowej autora projektu. Nie jest więc tak, że inwestujemy w ciemno.

W pożyczki społecznościowe warto inwestować chociażby z tego względu, że są one intratną formą lokowania pieniędzy. Zysk oscyluje między 16 a 32% w skali roku – nie są to więc małe kwoty. Poza tym pożyczkodawca może dowolnie przebierać między poszczególnymi ofertami, ma pełną swobodę w wyborze projektu, który chciałby sfinansować. Jeśli jesteś ciekaw, jak taka platforma wygląda i funkcjonuje, wejdź na stronę Towarzystwa Pożyczek Wzajemnych: https://www.tpw.pl/.

 

Jak mądrze inwestować?

Mimo że platformy internetowe umożliwiające zaciąganie/udzielanie pożyczek społecznościowych dokładają wszelkich starań, aby transakcje zawierane w ich ramach były jak najbezpieczniejsze, to jednak nie da się uniknąć ryzyka związanego z możliwością utraty zainwestowanych pieniędzy. Dlatego należy mądrze gospodarować pozostającymi do naszej dyspozycji środkami. Najlepiej jest lokować małe kwoty w kilku różnych projektach. Nierzadko zdarza się, że pożyczkobiorca w ramach finansowania jednego projektu korzysta z pomocy kilku bądź nawet kilkunastu różnych inwestorów, którzy rozumieją aż nadto dobrze, że zainwestowanie wszystkich posiadanych pieniędzy w jeden projekt może skończyć się fiaskiem.

Rozparcelowanie kapitału na kilka mniejszych kwot lokowanych w odrębnych projektach to jeszcze nie wszystko. Należy również zwracać szczególną uwagę na to, komu pożyczamy pieniądze. Jak już wspominaliśmy, bardzo wiele pożyczkowych platform internetowych posiada narzędzia umożliwiające sprawdzenie historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy oraz miarodajną ocenę jego wiarygodności. Korzystajmy z tych funkcjonalności i podejmujmy decyzje na podstawie wyników przeprowadzonych analiz.

 

Pożyczki społecznościowe mogą stać się lukratywną formą inwestowania pieniędzy. Wystarczy zastosować się do powyższych wytycznych, aby uniknąć nadmiernego ryzyka inwestycyjnego. To ostatnie nie jest zresztą duże, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że średnia spłacalność tego typu pożyczek oscyluje w granicach 90-95%. Dlatego też jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie ulokować swoje pieniądze, rozważ koniecznie możliwość zainwestowania części kapitału w pożyczki społecznościowe, które pod wieloma względami są o wiele bardziej godne zaufania niż finansowe instrumenty bankowe.

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter