Tu jesteś:

Jak oszczędzać na lokacie bankowej?

Jak oszczędzać na lokacie bankowej?

Lokaty
Umiejętne oszczędzanie na lokatach bankowych wymaga pewnego rozeznania w tym, jak lokaty funkcjonują. Poniżej dzielimy się kilkoma użytecznymi wskazówkami, które pomogą Wam zaoszczędzić na lokacie jak najwięcej pieniędzy.

Lokata bankowa to dobry sposób na powiększenie domowego budżetu. Jej założenie wiąże się jednak zazwyczaj z szeregiem formalności, które mogą zniechęcać wiele osób. Klienci banków często mają problem ze zrozumieniem szczegółów dotyczących danej oferty. Dlatego właśnie warto odwiedzać takie wortale jak nasz i poszerzać swoją wiedzę z zakresu finansów. Poniżej w przystępny sposób wyjaśniamy, jak oszczędzać na lokatach bankowych bez żadnego ryzyka.

 

Czym jest lokata bankowa?

Przypomnijmy najpierw, czym jest lokata bankowa, bo nie wszyscy czytelnicy mogą mieć o tym pojęcie. Otóż zgodnie z najprostszą definicją lokata to produkt, który umożliwia klientowi zarabianie na odsetkach od posiadanego kapitału, w zamian za powierzenie go bankowi. Klient udostępnia określoną sumę do wyłącznej dyspozycji banku na ściśle określony czas. Obecnie największą popularnością cieszą się lokaty trzymiesięczne. Banki oferują jednak również lokaty krótsze, nawet jednodniowe, a także dłuższe, np. pięcioletnie. Na ogół lokaty z dłuższym terminem zapadalności pozwalają oczywiście więcej zarobić.

 

Sprawdź ofertę rynkową

Zanim podejmiesz decyzję o założeniu lokaty, sprawdź dokładnie dostępną na rynku ofertę. Jak w każdym innym sektorze rynku, znajdziesz tu produkty mniej i bardziej opłacalne. Warto sprawdzić aktualne rankingi lokat na niezależnych stronach internetowych. Różnice między poszczególnymi ofertami bywają znaczne. Lokata w jednym banku pozwala np. zarobić 1% w skali roku, a w drugim aż 4%. Dlatego warto mieć oczy szeroko otwarte.

 

Zwracaj uwagę na parametry

Przed założeniem lokaty zapoznaj się dokładnie ze szczegółami oferty. Zwróć szczególną uwagę na oprocentowanie. Im wyższe, tym generalnie lepiej. Miej jednak na względzie skalę, w jakiej podaje się wartość oprocentowania: czy jest to skala roku, czy może skala trwania lokaty. To ogromna różnica! Banki celowo wyrażają wartość oprocentowania w taki sposób, aby przyciągnąć klientów.

 

Dostępnych na rynku lokat jest naprawdę sporo, masz więc w czym wybierać. Przy składaniu depozytu na krótszy bądź dłuższy czas zachowaj jednak ostrożność, czytaj dokładnie umowy i oblicz wcześniej realny zysk z odsetek. Oferty, które na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne, mogą nie być już takie po dokładnym zapoznaniu się z umową.

 

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter