Tu jesteś:

Jak mądrze inwestować w obrazy?

Jak mądrze inwestować w obrazy?

Inwestycje
Nie musisz być milionerem, by inwestować w dzieła sztuki. Jeśli chcesz na tym zarobić, powinieneś jednak podejmować decyzje bez pośpiechu i w przemyślany sposób.

Inwestowanie w dzieła sztuki może być opłacalnym interesem – jeśli przestrzega się kilku fundamentalnych zasad. Bez kierowania się pewnymi regułami bardzo łatwo jest utopić morze pieniędzy w obrazie bezwartościowym z finansowego punktu widzenia. Jakie to zasady i czego należy się wystrzegać, by nie popełnić kardynalnych błędów?

 

Kupuj to, co Ci się podoba

Przede wszystkim kupuj te obrazy, które Ci się podobają. By zyskać na inwestycjach w sztukę, należy pamiętać o zasadzie najważniejszej: że pierwotną transakcję kupna i późniejszą sprzedaż obrazu dzieli zazwyczaj długi okres. Zakładam, że nie będziesz przechowywał swojego nabytku w piwnicy, lecz prawdopodobnie powiesisz go w eksponowanym miejscu, np. w salonie. Dlatego zawsze warto kierować się przy zakupie nie tylko względami finansowymi, ale również swoim gustem.

 

W jakie obrazy inwestować?

Indywidualne upodobania to jednak nie wszystko. Przy zakupie obrazu powinno się też stosować inne kryteria, jeśli masz na względzie korzyści finansowe. Statystyki pokazują, że najbardziej opłacalne są inwestycje w dzieła polskich malarzy tworzących na przełomie XIX i XX w. Zaraz po nich dużym powodzeniem cieszą się także dzieła zaliczane do kategorii sztuki współczesnej, pochodzące z lat 50. i 60. Wysokie notowania zawsze mają obrazy artystów sławnych i wybitnych, takich jak Wyspiański, Kossak, Chełmoński, Beksiński czy Stażewski.

 

Ile zainwestować?

W opinii ekspertów inwestowanie pieniędzy w sztukę to jedna z najbardziej ryzykownych form inwestycji. Dlaczego? Jej opłacalność nie zależy bowiem od czynników politycznych ani gospodarczych. Trudno więc przewidzieć, czy dana inwestycja będzie strzałem w dziesiątkę, czy też raczej finansowym fiaskiem. Dlatego jeśli już inwestujesz w dzieło sztuki, przeznacz na ten cel kilka lub kilkanaście procent swoich oszczędności, nie więcej. Należy z naciskiem podkreślić, że zainwestowane pieniądze z ewentualną nadwyżką odzyskasz najpewniej dopiero po kilku latach. Na rynku dzieł sztuki obrazy rozpoznawalnych artystów zyskują na wartości z upływem czasu.

 

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter