Tu jesteś:

Inwestycja w monety

Inwestycja w monety

Inwestycje
Wiele jest atrakcyjnych, jednak nieznanych zbyt dobrze szerszemu gronu, metod inwestowania. Dobry przykład stanowi z pewnością numizmatyka i handel banknotami kolekcjonerskimi. Tego typu inwestycja ma z reguły charakter długoterminowy. Jej zaletą jest stosunkowo niewielkie ryzyko straty.

Wartość pieniądza

Realna wartość starych monet zwykle nie ma nic wspólnego z ich nominalną wartością, która jest umowna i z reguły nijak ma się do kosztów ich produkcji. Przykładowo, dzisiaj coraz częściej mówi się o wycofaniu z obrotu jedno- i dwugroszówek. Koszty produkcji monet o tych nominałach przewyższają ich realną wartość. Oznacza to, że odwiedzając aukcje monet, nie należy zbyt dużej uwagi zwracać na nominały, ważniejsze są inne cechy.

 

Jak stara jest moneta?

Jeśli chodzi o inwestowanie w monety, generalnie im starsza jest dana moneta, tym jest droższa. Oczywiście, wiek to nie jedyny czynnik wpływający na jej wartość, jednak z pewnością jeden z najważniejszych. Stąd też dużą wartość mają na przykład monety pochodzące ze starożytnej Grecji.

 

Wartość kolekcjonerska

Niezwykle istotne jest również to, w jakim nakładzie produkowane były dane monety i ile jest ich dzisiaj w obrocie. Rzecz jasna, im rzadziej spotykana moneta, tym większą ma ona wartość kolekcjonerską. Ponadto więcej zarobić można na sprzedaży całej kolekcji danego typu monet, niż na sprzedawaniu ich wszystkich osobno.

 

Stan technicznych monet i banknotów

Bardzo często stare monety i banknoty są mocno zniszczone. Mogą być brudne, ułamane, a banknoty rozerwane. Każdy, kto interesuje się numizmatyką, powinien wiedzieć, że nie zawsze należy naprawiać takie zniszczenia. Oczywiście pewne prace konserwatorskie i restauracyjne są wskazane, jednak niektóre z nich mogą prowadzić do obniżenia wartości monet. Chodzi o to, że zniszczenia wskazują na wiek monety, a przecież, jak już wcześniej zaznaczaliśmy, ma on w numizmatyce olbrzymie znaczenie. Stąd też wszelkie renowacje warto przeprowadzać dopiero po konsultacji ze specjalistą.

 

Gdzie inwestować?

Możliwości nabycia i późniejszego sprzedania monet jest bardzo wiele. Istnieje mnóstwo sklepów numizmatycznych, w których ofercie trudno jednak znaleźć wyjątkowo cenne okazy. Zdecydowanie lepszą ku temu okazją są aukcje monet, organizowane często właśnie przez te sklepy. Niektóre aukcje odbywają się w określonym terminie w konkretnym miejscu, inne - to aukcje internetowe. Te ostatnie odbywają się właściwie bez przerwy, a jedna aukcja czasami trwa nawet kilkanaście dni lub dłużej.

Warto również zainteresować się monetami kolekcjonerskimi, które co jakiś czas wypuszcza na rynek NBP. Tego typu monety przeważnie zyskują na wartości. Co prawda, nie są to raczej jakieś ogromne wzrosty, jednak jest to dosyć pewna inwestycja, pozwalająca na ulokowanie pieniędzy w bezpieczny sposób z zyskiem znacząco przekraczającym oprocentowanie lokat bankowych.

 

Jak nie dać się oszukać?

Warto zawsze domagać się dołączenia do kupowanego okazu dokumentów potwierdzających zarówno nabycie monety przez kupującego, jak również jej wiek oraz oryginalność. Dzięki temu uda się uniknąć oszustwa.

Zobacz również

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter