Tu jesteś:

Fundusze inwestycyjne - jak wybrać najlepszy?

Fundusze inwestycyjne - jak wybrać najlepszy?

Inwestycje
To, jak przeżyjemy „jesień życia”, w dużej mierze zależy od kapitału, jaki uda nam się zgromadzić. Dlatego tak ważne jest, aby zawczasu zacząć oszczędzać. Jednym z rozwiązań, które pozwoli odłożyć większą sumę na przyszłość, są właśnie fundusze inwestycyjne.

Rynek takich usług oferuje nam ponad 500 różnych funduszy inwestycyjnych. Nie sposób więc gruntownie zapoznać się ze wszystkimi ofertami. Sam wybór Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych powinien być poprzedzony kilkoma czynnościami:

 • Sprawdź opinie, zarówno w sieci, jak i wśród znajomych, rodziny i przyjaciół – o ile z takich usług korzystają. Tutaj możesz porównać najlepsze fundusze inwestycyjne wg Direct Money.
 • Wybierz renomowane towarzystwo z długim stażem i zespołem ekspertów.
 • Sprawdź i przeanalizuj, w jakie papiery wartościowe inwestowane będą twoje środki.


Różne rodzaje funduszy inwestycyjnych

Po pierwsze, trzeba zastanowić się, na jaki cel i jak długo chcemy prowadzić taki fundusz. Dlaczego? Otóż dlatego, że fundusze inwestycyjne dzielą się na:

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (FIZ) - czyli taki, którego ramy czasowe są ściśle określone. Może okazać się pomocny, gdy chcemy odłożyć trochę gotówki na konkretny cel, na przykład na przyszłe wakacje.

Fundusz Inwestycyjny Otwarty (FIO) – czyli taki, który nie jest ograniczony czasowo. To najlepszy sposób oszczędności długoterminowych. W przypadku FIO wyróżniamy 3 podstawowe strategie oszczędzania:

 • Fundusze agresywne – Wiążą się z możliwością największego zysku, ale niosą ze sobą również największe ryzyko straty. To najlepszy wybór dla osób, które chcą w możliwie najszybszy sposób pomnożyć swoje pieniądze.
 • Fundusze pasywne – Pozwalają zabezpieczyć kapitał. Zarówno ryzyko, jak i potencjalne możliwości zysku są tu niewielkie. Są idealną opcją dla tych, którzy uzbierali już jakąś kwotę pieniędzy, nie potrzebują znacznego ich pomnażania, jednak chcą je wykorzystać w przyszłości.
 • Fundusze mieszane (hybrydowe) – To połączenie obu powyższych strategii. To najbardziej rozbudowana grupa funduszy inwestycyjnych. W ich zakres wchodzą fundusze:
  • ​zrównoważone,
  • stabilnego wzrostu,
  • ochrony kapitału,
  • aktywnej alokacji.

W przypadku tego typu strategii główną różnicą jest to, jaki procent aktywów towarzystwo może inwestować. W zależności od wybranego przez konsumenta rodzaju może to być od 30% do 70% lub 80%.

Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj inwestycji giełdowych wiążę się z mniejszym lub większym ryzykiem. Możemy je zminimalizować, wybierając współpracę z zespołem doświadczonych fachowców lub decydując się na bezpieczniejszy i mniej agresywny sposób inwestowana.

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter