Tu jesteś:

Fundusze inwestycyjne - jak inwestować?

Fundusze inwestycyjne - jak inwestować?

Inwestycje
Inwestowanie w fundusze bywa niebezpieczne, wiele osób traci na nich całe majątki, lekceważąc zasady, działając pochopnie. Jak inwestować, aby nie stracić?

  1. Sprawdzaj osoby, u których kupujesz

Kiedy inwestujesz swoje oszczędności, chcesz, aby były one jak najbardziej bezpieczne. Upewnij się, że dany produkt inwestycyjny został prawidłowo dobrany do poziomu ryzyka i horyzontu czasowego, jaki jesteś w stanie zaakceptować. Musisz więc poświęcić czas na spotkanie z doradcą, mającym doświadczenie z funduszami inwestycyjnymi. Sprawdź, jakie wyniki osiągają jego klienci. Przy wyborze doradcy pamiętaj o jego neutralności, wtedy i tylko wtedy produkt będzie optymalnie dobrany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Zanim zdecydujesz się na jakiś produkt, zastanów się, co jest Twoim celem. Może to być ochrona kapitału przed inflacją, depozyt, obligacje skarbowe lub akcje.

Musisz mieć na uwadze, że wiele zależy od aktualnego otoczenia makroekonomicznego, dlatego nie każdy fundusz dłużny będzie bezpieczniejszy niż akcyjny.

 

  1. Horyzont inwestycyjny

Horyzont inwestycyjny to przewidywana długość okresu danej inwestycji. Im jest on dłuższy, tym większa szansa, że Twoja inwestycja, nawet jeśli nie będzie trafiona w czasie, w następnych miesiącach odrobi straty i da Ci zysk. Czynnik ten dotyczy przede wszystkim funduszy akcyjnych, które charakteryzują się cyklicznością.

 

  1. Emocje w niczym Ci nie pomogą

Trudno jest powściągnąć emocje, ale powinieneś to zrobić. Badania pokazują, że inwestorzy najczęściej kupują akcje, kiedy odnotowują dobry wynik, a sprzedają je w razie niepomyślnych okoliczności. Jest to oczywiście najgorsza z możliwych opcji, ponieważ ponosi się wówczas jedynie straty. Mądry inwestor działa w inny sposób. Kupuje akcje, kiedy są tanie, a sprzedaje w chwili, gdy ich wartość zaczyna rosnąć.

 

  1. Bądź obecny w różnych funduszach

Twoja obecność powinna być zauważalna na kilku rynkach naraz. Nie warto wszystkich swoich oszczędności wkładać w jeden fundusz. Mało kiedy zdarza się, aby nagła przecena akcji występowała na kilku rynkach. Twój zdywersyfikowany portfel, posiadający kilka klas aktywów, pozwoli Ci na wyjście obronną ręką z wielu sytuacji.

 

  1. Odpowiedni wybór funduszu

Przy wyborze funduszu inwestycyjnego nie powinieneś brać pod uwagę jedynie dotychczasowej jego historii. Umożliwia ona wprawdzie stawianie prognoz, ale prognozy nie zawsze się sprawdzają. Przed decyzją poznaj dokładną strategię danego funduszu, charakterystyczny dla jego członków styl zarządzania oraz wysokość opłaty pobieranej z tego tytułu. Sprawdź aktualną ofertę funduszy inwestycyjnych: http://direct.money.pl/funduszeinwestycyjne/.

Wybór odpowiedniego funduszu inwestycyjnego jest bardzo trudny, pamiętaj jednak, aby nie kierować się jedynie emocjami i nie ulegać bezkrytycznie namowom doradcy. Zastanów się, jaki typ inwestowania najbardziej odpowiada Twoim możliwościom, a także psychicznej wytrzymałości (inwestowanie w bezpieczne fundusze również przyniesie Ci zyski).

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter