Tu jesteś:

Franczyza jako sposób na własną działalność gospodarczą

Franczyza jako sposób na własną działalność gospodarczą

Produkty dla firm
Chciałbyś założyć firmę pod szyldem znanej marki? Sprawdź, jak to zrobić.

Franczyza jest systemem sprzedaży towarów, usług lub technologii, opartym na ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i suwerennymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą oraz franczyzobiorcami. W praktyce wygląda to tak, że znana i ceniona na rynku marka, taka jak np. McDonald's, pozwala innej firmie „podpiąć się” pod swoje logo i prowadzić biznes zgodnie z obowiązującymi w tej pierwszej normami (w końcu ewentualne niepowodzenie franczyzobiorcy może się odbić ujemnie na renomie franczyzodawcy). Na czym to dokładniej polega?

 

Własna działalność gospodarcza pod cudzym szyldem

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pod szyldem popularnej firmy, która zdążyła już ugruntować swoją pozycję na rynku, jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu szybciej możemy pozyskać klientów i znacznie zwiększyć sprzedaż. Ryzyko związane z zakładaniem własnej firmy jest w takim przypadku o wiele mniejsze.

Aby doszło do nawiązania współpracy między dwiema firmami na zasadzie franczyzy, obie strony muszą podpisać ze sobą umowę, w której określą wzajemne obowiązki i prawa. Franczyzodawca zobowiązuje się w formie pisemnej do udzielenia licencji na wykorzystywanie własnego znaku firmowego przez franczyzobiorcę, a także do systematycznego przekazywania mu wiedzy dotyczącej prowadzonego biznesu. Z kolei do obowiązków franczyzobiorcy należy ścisłe przestrzeganie wytycznych otrzymanych od franczyzodawcy oraz regularne uiszczanie opłat franczyzowych.

 

Własna firma: system wzajemnych powiązań z dawcą licencji

Franczyza to jednak nie tylko możliwość prowadzenia własnego biznesu pod cudzym szyldem. To przede wszystkim rozległa sieć wzajemnych powiązań między przedsiębiorstwami. Firma korzystająca z licencji ma prawo oczekiwać od jej dawcy systematycznej opieki, różnego rodzaju szkoleń, kampanii promocyjnych oraz spotkań typu know-how, na których udziela się szczegółowych informacji dotyczących określonych aspektów danej działalności. W zamian za te przywileje franczyzobiorca dzieli się później częścią swoich obrotów z firmą, pod której patronatem działa.

 

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat franczyzy i prowadzenia własnego biznesu? Kliknij tutaj: http://eventy.org/.

 

Tagi:

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter