Tu jesteś:

Czym się różni refinansowanie od przedłużenia pożyczki?

Czym się różni refinansowanie od przedłużenia pożyczki?

Kredyty
Nie masz środków na spłacenie pożyczki? Zawsze możesz skorzystać z przedłużenia terminu spłaty lub refinansowania.

Szybkie pożyczki udzielane przez internet (tzw. chwilówki) wciąż zyskują na popularności, nie tylko w Polsce. Zdecydowana większość instytucji, które oferują taką usługę, ogranicza związane z nią formalności do minimum. Zwykle wystarczy wypełnić krótki formularz, ewentualnie przesłać mailem zdjęcie dowodu osobistego, by wniosek został rozpatrzony przez pożyczkodawcę.

Nic dziwnego, że ludzie tak chętnie korzystają z chwilówek. Bywa jednak, że nie jesteśmy w stanie spłacić zobowiązania na czas. Firmy pożyczkowe są na taką sytuację przygotowane. Oferują wtedy możliwość przedłużenia lub refinansowania pożyczki na określony termin (np. na 7, 14 lub 30 dni). Wiele osób myli ze sobą te pojęcia. Poniżej wyjaśniamy, czym te dwie formy odroczenia terminu spłaty się od siebie różnią.

 

Na czym polega przedłużenie pożyczki?

Przedłużenie pożyczki wiąże się zazwyczaj z koniecznością uiszczenia opłaty. Nie jest to wprawdzie suma równa zadłużeniu (wtedy takie rozwiązanie byłoby bez sensu), ale w zależności od polityki danej firmy może być mniejsza lub większa. Jej wysokość zależy też od wysokości zaciągniętego długu. Przykładowo, jeśli masz do spłacenia 2000 zł + odsetki, opłata będzie prawdopodobnie wynosić ok. 500 zł. Przedłużenia terminu spłaty można zwykle dokonać na oficjalnej stronie pożyczkodawcy.

 

Na czym polega refinansowanie pożyczki?

Refinansowanie pożyczki wygląda podobnie, tyle że jest równoznaczne z zaciągnięciem kolejnej pożyczki od innej firmy. Pieniądze nie trafiają jednak na Twoje konto, lecz na konto Twojego wierzyciela. W ten sposób dług zostaje spłacony, a Ty zyskujesz czas na zorganizowanie pieniędzy dla firmy, która udzieliła Ci pożyczki refinansującej. Refinansowanie zazwyczaj jest usługą odpłatną – aby z niego skorzystać, należy przelać określoną kwotę na konto pożyczkodawcy. Warto podkreślić, że kwota, którą będziesz musiał spłacić po refinansowaniu, może być większa niż pierwotne zobowiązanie (choć nie jest to regułą).

 

Różnice między jednym rozwiązaniem a drugim są raczej teoretyczne. W praktyce obie te formy odroczenia terminu spłaty wyglądają podobnie. Zresztą większość firm pożyczkowych oferuje tylko jedną z tych dwu możliwości w razie problemów z terminową spłatą.

 

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter