Tu jesteś:

Czy warto inwestować w złoto?

Czy warto inwestować w złoto?

Inwestycje
Złoto jest często reklamowane jako najpewniejsza lokata oszczędności. Popyt na ten cenny kruszec znacznie wzrasta w sytuacjach kryzysowych, w czasach niepewnych, kiedy międzynarodowa sytuacja ekonomiczna podlega znacznym fluktuacjom. Czy istotnie warto weń inwestować?

 

Zalety inwestycji w złoto

Największą zaletą inwestowania w złoto wydaje się okoliczność, że dużo prościej jest ustalić jego cenę niż wartość pieniężną papierów wartościowych czy instrumentów pochodnych bądź strukturyzowanych. Aktualna cena złota wynika z prostej zależności między popytem a podażą. Jeśli popyt rośnie szybciej niż podaż, wówczas cena tego metalu idzie w górę, jeśli jest odwrotnie – maleje. Stosunkowo łatwo przewidzieć kształtowanie się ceny – w przypadku tąpnięcia na rynku papierów wartościowych inwestorzy chętnie pozbywają się akcji i jednostek funduszy, a swoje oszczędności inwestują właśnie w złoto, którego cena wówczas rośnie. Kruszec ten jest również wygodnym środkiem wymiennym. W przeciwieństwie do papierów wartościowych czy instrumentów pochodnych spieniężenie go jest niezwykle proste – nawet jeśli nie znajdziemy odbiorcy instytucjonalnego, będziemy mogli sprzedać je w sklepie z biżuterią.

 

I wady

Do największych minusów złota rozpatrywanego jako lokata kapitału należą trudności z przechowywaniem go. Jeśli zdecydujemy się na trzymanie złota w domu, wówczas zachodzi ryzyko, że padniemy ofiarą rabunku. Niepoślednim rozwiązaniem jest składanie kruszcu w depozytach, pociąga to jednak za sobą pewne koszta, które mogą znacznie uszczuplić nasz zysk. Co więcej, prostota w szacowaniu ceny może być zarazem wadą, gdyż czyni złoto idealnym przedmiotem spekulacji. Popyt łatwo jest symulować, dokonując zakupów na dużą skalę, dlatego instytucje dysponujące znacznymi zasobami pieniężnymi mogą najpierw sztucznie podnieść cenę złota, a następnie, pozbywając się nagromadzonych zasobów, skutecznie ją zredukować.

 

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter