Tu jesteś:

Czy warto brać pożyczkę na wydatki świąteczne?

Czy warto brać pożyczkę na wydatki świąteczne?

Kredyty
W okresach przedświątecznych banki i firmy pożyczkowe atakują klientów wyjątkowo korzystnymi ofertami kredytów i "chwilówek". Wiele osób decyduje się skorzystać z ich usług w tym szczególnym czasie.

Wszystkiemu winne jest przywiązanie do tradycji oraz staropolskie "zastaw się a postaw się". W powszechnej opinii święta to czas, kiedy wszystko powinno być lepsze - bardziej wysublimowane i obfitsze jedzenie, elegantsze ubrania, obowiązkowe prezenty. Kampanie reklamowe dodatkowo rozkręcają tę konsumpcyjną spiralę. Tymczasem budżety wielu gospodarstw domowych nie są przygotowane na tak duże obciążenie - w "zwyczajnych" miesiącach ledwie pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Wiele osób daje się więc skusić przebogatej ofercie kredytów, "chwilówek" i pożyczek, oferowanych przez instytucje finansowe.

Podstawową sprawą powinno być zawsze sprawdzenie pożyczkobiorcy. Czy jest to bank czy może instytucja parabankowa, pozostająca poza kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego? Firmy drugiego typu stosują wobec klientów nieuczciwe metody, konstruując umowy w niejasny sposób. Faktyczne oprocentowanie jest nawet kilka razy wyższe od deklarowanego, a brak weryfikacji dochodów powoduje, że obarczone wysokim ryzykiem pożyczki są wielokrotnie droższe od kredytów bankowych.

Należy poprosić o rzeczywistą symulację rat i policzyć, na ile można obciążyć budżet domowy w nadciągających miesiącach. Może okazać się, że spłacenie długu będzie wymagało zaciągnięcia kolejnych zobowiązań, co wiąże się z wpadnięciem w pułapkę kredytową i poważnymi konsekwencjami w przyszłości.

Na dokładne przeczytanie umowy warto poświęcić nieco czasu, by ustrzec się przed późniejszymi problemami związanymi np. ze zmianą oprocentowania lub dodatkowymi zabezpieczeniami. Przede wszystkim jednak trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście święta muszą wiązać się ze zwiększonymi wydatkami, czy może po prostu lepiej spędzić je skromniej, a za to w rodzinnym gronie, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na ważniejsze cele?

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter