Tu jesteś:

Czy numizmatyka to dobry interes?

Czy numizmatyka to dobry interes?

Inwestycje
Nie brakuje dzisiaj kolekcjonerów, którzy nabywają różne starsze i nowsze monety oraz banknoty. Satysfakcję daje im samo posiadanie cennych okazów. Okazuje się jednak, że dla wielu osób jest to po prostu atrakcyjna inwestycja, dająca zadowalającą stopę zwrotu.

Inwestycja długoterminowa

Aukcje monet najczęściej budzą zainteresowanie inwestorów, którzy chcą ulokować gdzieś swoje pieniądze na dłuższy okres czasu. Nie ma bowiem zwykle możliwości, aby na monetach zarobić w ciągu kilku miesięcy. Trzeba co najmniej kilku lat, czasami inwestycja jest nawet dłuższa. Wszystko z tego względu, ze jednym ze zdecydowanie najważniejszych czynników wpływających na rynkową wartość monet jest ich wiek.

Osoby, dla których numizmatyka jest pasją i inwestycją, wiedzą doskonale, że monety sprzed wielu wieków są na rynku najcenniejsze. Nie oznacza to jednak, że na kupnie monet zarobić mogą dopiero co najwyżej wnuki nabywcy. Zwykle monety można bowiem spokojnie sprzedać z zyskiem już po kilku latach.

 

Jak znaleźć atrakcyjne monety?

Oczywiście nie wszystkie monety zyskują wartość w takim samym tempie. Mało tego, niektóre w zasadzie nie zyskują jej wcale. Całe szczęście, rzadko też zdarza się, aby z czasem monety znacząco traciły na wartości. Stąd też bierze się tak duże zainteresowanie numizmatyką. Aukcje monet są okazjami do inwestycji, które mogą przynieść duże zyski lub nie. Jednak z dużą dozą pewności można stwierdzić, ze nie przyniosą również żadnych większych strat.

Aby wybrać atrakcyjne monety, trzeba niewątpliwie posiadać pewną wiedzę specjalistyczną lub też skonsultować się z kimś, kto o numizmatyce wie naprawdę dużo. Przede wszystkim konieczna jest ocena monety czy banknotu pod względem autentyczności .Niestety, na rynku nie brakuje oszustów, którzy sprzedają podrobione monety lub ich imitacje, niebędące nawet monetami. Laicy dają się czasem nabrać i tracą w ten sposób pieniądze. Fachowiec jest jednak w stanie błyskawicznie ocenić autentyczność monety.

Ponadto warto zawsze bezwzględnie domagać się przekazania papierów potwierdzających autentyczność danych monet. Dobrze byłoby również zobaczyć dokument, który potwierdzałby, że sprzedawca jest w danym momencie właścicielem oferowanych monet i banknotów.

Jak najlepiej kupować?

Wydaje się, że najbezpieczniej jest kupować monety i banknoty na prestiżowych aukcjach monet. Im bardziej znana aukcja, im bardziej uznany sprzedawca, tym mniejsze ryzyko kupna oszukanej monety. Aukcje monet odbywają się dzisiaj w wielu miejscach, i to bardzo często. Poza tym w każdym momencie można trafić na jakąś trwającą właśnie aukcję w internecie. Numizmatyka interesuje dzisiaj coraz więcej osób, stąd też handel monetami jest coraz popularniejszy.

Oczywiście, istnieje również możliwość handlu z innymi kolekcjonerami. Ale jest to nieco mniej pewny sposób na nabycie cennej monety. Przede wszystkim w trakcie dokonywania transakcji należy dokładnie sprawdzić autentyczność okazu, gdyż nigdy nie ma pewności, że kolekcjoner nie jest zwyczajnym oszustem.

Niewątpliwie ciekawą opcją jest również zakup specjalnych monet kolekcjonerskich od Narodowego Banku Polskiego. W tym przypadku autentyczność monet jest pewna, podobnie jak zarobek, który jednak nie jest raczej duży.

Zobacz również

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter