Tu jesteś:

Czy nowa firma może dostać kredyt z banku?

Czy nowa firma może dostać kredyt z banku?

Produkty dla firm
W związku z dużym ryzykiem kredytowym, banki niechętnie finansują przedsiębiorstwa stawiające pierwsze kroki na rynku. Jednak przy odpowiednich zabezpieczeniach możliwe jest uzyskanie "pożyczki na start".

Brak ustabilizowanej i przewidywalnej sytuacji firmy często jest przeszkodą trudną do ominięcia przy staraniach o pozyskanie funduszy rozruchowych. Poza tym banki różnie traktują "wiek" firm - niektóre za start-up uważają przedsiębiorstwa bez żadnego stażu, dla innych dwuletnia obecność na rynku to wciąż niewielka stabilizacja i duże ryzyko kredytowe. Oczywiście im większe doświadczenie, tym suma pożyczki wzrasta, podobnie jak dostępność innych produktów finansowych.

Najwyższą kwotę - aż 3 miliony złotych - oferuje Citi Handlowy. Prowizja banku wynosi 8%, a okres kredytowania to rok. Citi dopuszcza możliwość negocjacji marży i deklaruje szybką decyzję kredytową. Warto dodać, że oferta ta jest dostępna także dla przedsiębiorstw prowadzących uproszczoną księgowość.

Do 500 tys. złotych można dostać od Banku Meritum w ofercie "Biznes Pożyczka". Tu również prowizja podlega negocjacjom, zobowiązanie zaciągnąć można na 10 lat i przeznaczyć je na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. W ramach kredytu klient otrzymuje ubezpieczenie, a decyzja o przyznaniu zapada w ciągu 48 godzin.

BNP Paribas proponuje do 400 tys. złotych bez zabezpieczenia z siedmioletnim terminem spłaty, przy prowizji 1,95%. Na podjęcie decyzji potrzebne są 24 godziny. Jednak wymogiem jest minimum dwuletnie prowadzenie działalności. W ramach kredytu oferowane jest ubezpieczenie na życie.

Ciekawą propozycją może być oferta Idea Banku - "Kredyt na start". Oprócz 350 tys. złotych pożyczanych na 10-letni okres, bank bowiem zobowiązuje się przez rok płacić składkę do ZUS w wysokości 400 zł miesięcznie. Marża banku podlega negocjacjom i nie jest konieczny jakikolwiek staż.

Bank BPH nie wymaga przedstawienia faktur czy biznesplanu. Warunkiem uzyskania kredytu do 150 tys. złotych jest dwuletnie prowadzenie działalności oraz wykazanie stałych dochodów na rachunku w banku za ostatnie 6 miesięcy. Obowiązuje roczny termin spłaty pożyczki. Marża - do negocjacji.

BIZ Bank (dawny FM Bank) konkretnie dedykuje swoją propozycję "Kredyt BIZ na start" przedsiębiorcom o stażu nie dłuższym niż 12 miesięcy. Deklaruje brak ukrytych kosztów i pożycza do 100 tys. złotych na okres 5 lat bez konieczności zabezpieczenia własnym majątkiem.

Jak więc widać, nowo powstałe firmy mimo niepewnej sytuacji mogą liczyć na wsparcie kilku instytucji finansowych, gotowych podjąć ryzyko zasilenia funduszy początkujących podmiotów gospodarczych.

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter