Tu jesteś:

Charakterystyka kredytu konsolidacyjnego

Charakterystyka kredytu konsolidacyjnego

Kredyty
Konsolidacja długu to połączenie istniejących zobowiązań finansowych wobec kilku wierzycieli w jedną należność, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty oraz zmniejszeniu miesięcznej raty.

Karta debetowa, samochód, gotówka na wakacje, hipoteka - comiesięczne namnożenie koniecznych płatności przerasta wielu Polaków. Po pierwsze - przez konieczność pilnowania często rozbieżnych terminów ich regulowania. Po drugie - suma wpłacana bankom coraz częściej przekracza ich finansowe możliwości. Osoby borykające się z podobnymi problemami powinny rozważyć możliwość wzięcia kredytu konsolidacyjnego jako upraszczającego ich harmonogram spłat, a także pozwalającego odczuć wyraźna ulgę w comiesięcznym budżecie.

W krótkim terminie obniżenie rat na pewno okaże się rozwiązaniem wygodnym. W całkowitym rozliczeniu okaże się jednak, że w wyniku wydłużenia okresu kredytowania suma kosztów będzie wyższa. Zadziała bowiem prosty mechanizm: im dłuższy kredyt, tym więcej oddamy w postaci odsetek. Na tym wyższe koszty bynajmniej kończyć się nie muszą.

Warto dodać, że przy konsolidacji niektóre banki bywają skłonne zaoferować oprocentowanie niższe o 1-2 punkty. Jednak z pewnością nie odstąpią od swojej prowizji za udzielenie nowego kredytu. Przedterminowa spłata poprzednich zobowiązań również może wiązać się z dodatkowymi opłatami, dlatego dobrze jest dokładnie sprawdzić pod tym kątem zawarte wcześniej umowy.

W najlepszej sytuacji są osoby dysponujące nieobciążoną hipoteką nieruchomości. Taka forma zabezpieczenia jest najchętniej akceptowana przez instytucje finansowe, a kredyty hipoteczne są jednymi z najtańszych na rynku. Najłatwiej jest też je uzyskać, choć wiązać się mogą z dodatkowymi kosztami wyceny nieruchomości, obsługi notarialnej, wpisu do hipoteki, itp.

Wyższe koszty kredytów konsolidacyjnych, które uświadomić sobie można dopiero po podliczeniu wszelkich dodatkowych opłat, sprawiają, że jest to rozwiązanie lepsze dla osób, które przewidują nadchodzące kłopoty ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, aniżeli dla konsumentów chcących obniżyć tylko wysokość odsetek. Warto więc pamiętać, że to niejedyny sposób na poradzenie sobie z finansowymi trudnościami. Jeśli są one tylko przejściowe, warto rozważyć poproszenie banku o karencję w spłacie (zawieszenie części kapitałowej raty) lub wakacje kredytowe (zawieszenie całej raty kapitałowo-odsetkowej). Jeśli zaś problemy mają charakter trwały, a na kredyt konsolidacyjny jest już za późno, pozostają indywidualne negocjacje z bankiem. Wówczas kluczowe znaczenie będzie mieć argumentacja. Jeśli ta będzie odpowiednia, może poskutkować ugodą z bankiem.

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter