Tu jesteś:

Całkowity koszt kredytu – co wchodzi w jego skład?

Całkowity koszt kredytu – co wchodzi w jego skład?

Kredyty
Różnego rodzaju reklamy kredytów nie informują zazwyczaj potencjalnych pożyczkobiorców o wszystkich opłatach, które należy ponieść z tytułu zaciągnięcia pożyczki. Ograniczają się w tym względzie jedynie do wskazania wysokości oprocentowania. Ile dokładnie trzeba zapłacić za skorzystanie z usługi?

Opłaty za kredyt

Biorąc kredyt, spłacamy oprocentowanie – to oczywiste nawet dla kogoś, kto nigdy z takiej usługi nie korzystał. To jednak nie wszystko. Do kredytu doliczyć należy, po pierwsze, opłatę prowizyjną dla banku, którą ustala się na podstawie całkowitej sumy odsetek. Po drugie, tzw. opłatę manipulacyjną, która służy pokryciu wszelkich kosztów wiążących się z udzieleniem kredytu, a które bank poniesie przed przelaniem na nasze konto określonej kwoty. Po trzecie, pozostałe prowizje i opłaty bankowe. Ta ostatnia grupa kosztów jest najmniej jasna i najbardziej złożona. Opłaty różnią się w zależności od rodzaju naszego kredytu. Np. jeśli chcemy wziąć kredyt hipoteczny, wówczas bank doliczy nam najprawdopodobniej opłatę za wycenę nieruchomości. Jeśli interesuje nas kredyt mieszkaniowy – może pojawić się dodatkowa prowizja dla agenta nieruchomości. Ponadto musimy wziąć pod uwagę koszt ubezpieczenia kredytu i wiele innych czynników.

 

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i opłaty o zmiennej wysokości

O wiele bliższą prawdy, jeśli chodzi o całkowity koszt zaciągniętego kredytu, wielkością będzie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (w skrócie RRSO). Wielkość ta jest obliczana na podstawie dość skomplikowanego wzoru, który jednak uwzględnia wszelkie dodatkowe koszty i dość rzetelnie informuje nas o tym, jaka de facto jest cena kredytu. Mimo to RRSO nie zawsze pozwala dokładnie ją obliczyć, a to ze względu na zmienność wysokości niektórych opłat. To właśnie tymi opłatami powinniśmy zainteresować się w pierwszej kolejności, zanim zdecydujemy się na kredyt – ustalić, w jakich okolicznościach opłata może zostać podniesiona i o ile. Dzięki temu będziemy w stanie poznać minimalny i maksymalny możliwy koszt kredytu.

 

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter