Tu jesteś:

Biuro rachunkowe to nie tylko księgowanie. Zobacz, jak wybrać dobrego, kreatywnego doradcę podatkowego.

Biuro rachunkowe to nie tylko księgowanie. Zobacz, jak wybrać dobrego, kreatywnego doradcę podatkowego.

Produkty dla firm
W budowaniu własnego biznesu istotnych jest kilka kwestii. Oprócz niebanalnego pomysłu i wkładu finansowego we własną działalność gospodarczą konieczne jest zdobycie kompetentnego księgowego. To bowiem on zajmie się podatkami, ulgami i wszelkimi innymi rozliczeniami, związanymi z naszą firmą.

Samodzielne prowadzenie księgowości, zwłaszcza w Polsce, do łatwych nie należy, dlatego chcąc uniknąć problemów, postarajmy się już na początku naszej drogi znaleźć dobre rozwiązanie w tym zakresie.

 

Która droga lepsza?

W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić nasze oczekiwania i priorytety. Do wyboru mamy usługi zewnętrznej firmy, zajmującej się rozliczeniami, lub zatrudnienie księgowego na etacie. Decyzja powinna  być zdeterminowana naszymi potrzebami. Skomplikowane księgowanie przy dużej korporacji wymaga własnych, zaufanych pracowników. Gdy jednak stawiamy dopiero pierwsze kroki w biznesie, w zupełności powinny wystarczyć usługi niezależnego biura.

 

Czym kierować się przy wyborze dobrego biura rachunkowego?

  • Kompetencje przede wszystkim! Tytuł magistra rachunkowości jest dziś podstawą działania profesjonalnych księgowych. Świadczy on o posiadanej specjalizacji oraz doświadczeniu, które jest konieczne w działaniach opartych o regulacje podatkowe. Posiadane certyfikaty takich struktur jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce czy Centrum Informacji Księgowej, gwarantuje nam usługi wykonywane na najwyższym poziomie. Obie organizacje wymagają wysokich standardów, w zrzeszonych biurach.
  • Polisa OC a zakres odpowiedzialności cywilnej. Dziś posiadanie takiej polisy jest wymagane przy prowadzeniu rozliczeń podatkowych. Dla każdego przedsiębiorstwa korzystającego z zewnętrznej firmy księgowej to pełne zabezpieczenie jego interesów. Na życzenie taka polisa powinna zostać nam okazana.
  • Warunki współpracy i obsługa klienta - te elementy w dużej mierze odbijają się na zadowoleniu przedsiębiorcy z biura rachunkowego. Ważne jest indywidualne podejście i wypracowanie najlepszych rozwiązań. Już pierwsza rozmowa z księgowym wystarcza do oceny zdolności negocjacji umowy i poziomu profesjonalizmu. Niedopuszczalny jest bałagan w dokumentach czy nieumiejętność udzielenia odpowiedzi na zadawane pytania. Kontakt z pracownikiem powinien być łatwy i przyjemny, od tego bowiem zależy, czy nasze finanse będą należycie prowadzone.
  • Zakres świadczonych usług - tu możemy sami zdecydować, czy potrzebujemy pełnego wsparcia przy fakturowaniu, rozliczaniu i opłatach skarbowych, czy może wystarczą nam zwykłe wyliczenia należnego podatku. Kompleksowa obsługa klientów często wykracza poza rozwiązania stricte księgowe. W takim biurze możemy liczyć na obsługę prawną i szukanie rozwiązań, które pomogą wypracować największe oszczędności.
  • Koszty - ten aspekt chyba najbardziej interesuje przedsiębiorców. Należy sobie jednak uświadomić, że oszczędności trzeba szukać gdzie indziej. Wybór biura rachunkowego nie powinien opierać się tylko na niskiej cenie, gdyż ta nie idzie w parze z jakością. Wypracowanie optymalnego kompromisu jest najrozsądniejszą decyzją, a w przypadku profesjonalistów dozwolone są również negocjacje.

 

Pamiętaj: biuro rachunkowe to nie tylko księgowa wklepująca faktury do programu księgowego. To kreatywny doradca podatkowy, który pomoże nam zaoszczędzić zgodnie z obowiązującym prawem. Inwestując w najlepsze biuro rachunkowe, zyskujemy spokój o bezpieczeństwo finansowe i rentowność naszej firmy. Zaufaniem powinniśmy obdarzyć osobę o wysokiej kulturze osobistej, uczciwą, obiektywną i działającą zgodnie z zasadami etyki zawodu księgowego. Nie ma tu miejsca na przypadek, zarówno w doborze partnera, zajmującego się naszymi finansami, jak i prowadzeniu działalności, która nie sprawia nam przyjemności oraz odpowiednich przychodów. Z tą właśnie myślą postawmy na najlepszych w swoim fachu!

 

Partnerem wpisu jest własciciel strony www.inplus.lubin.pl

Komentarze

Inwester.pl - Masz to jak w banku!

Witaj w serwisie inwester.pl! Nasz serwis to jedna z najlepszych platform internetowych poświęconych szeroko rozumianym kwestiom finansowym. Na naszych łamach znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakładania i prowadzenia osobistych kont bankowych, a także zaciągania kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Newsletter